T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültürden İrfana Etkinliği

IMG_9199.JPGIMG_9169.JPGIMG_9149.JPGIMG_9113.JPG
IMG_9134.JPG
Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan “Türkiye Okuyor Projesi” kapsamında yerelde de kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile İlkadım Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan proje ile kütüphaneleri herkes tarafından ve her yerde ulaşılabilir kılma ve  günlük hayatın temel parçaları arasına kitap okumayı da eklemek istemektedir.  Bu amaçla Çiflik caddesinde alış veriş ve yürüyüş yapan yaklaşık 20000 bin civarında vatandaşımızın ilgisini çekerek dinlenirken kitap okuma alışkanlığını da kazandırmak amacıyla Müdürlüğümüz bahçesinde “Kültürden İrfana” adı altında bir okuma bahçesi oluşturduk. Açılışını 11.Temmuz 2018 günü saat 15:00’da  Vali Yardımcısı Sn. Recep YÜKSEL, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK’un ve  kıymetli bürokrat ve katılımcıların yaptığı bu organizasyonla;

 -Dilimizin gelişmesi ve korunması için öğrencilerimizden başlayarak toplumun tüm kesimlerinde ömür boyu okuma alışkanlığını kazandırmak.

-Samsun  nüfüsunun % 40 ı hayatı boyunca hiç kütüphaneye gitmemiş bir toplumda kütüphaneleri herkes için her yerde ulaşılabilir kılmak.

- İnsanların boş zamanlarını internet dışında bir hayatta geçirmelerini sağlamak.

-Okuma alışkanlığını kazandırmak (Türkiye’de düzenli kitap okuma alışkanlığı binde 1 )

-%70’i kitap okumayan gençlere kitap okumayı sevdirmek

-Dinlenirken de kitap okunabileceğini göstermek ve farkındalık oluşturmayı  amaçlamaktayız.

 İlkadım Belediyesinin okuyuculara çay ve kek ikramı yaptığı bahçemizde Müdürlüğümüze bağlı Samsun Gazi Kütüphanesinin uzman personelinin gözetiminde okuyucularımız diledikleri kitapları seçerek vakitlerini değerlendirebiliyor.